אבחון פסיכוגריאטרי

pic

אבחון פסיכוגריאטרי מתבקש כאשר יש ספק ביכולת קוגניטיבית של אדם מבוגר ומערערת את יכולת השיפוט שלו. לרוב ירידה קוגניטיבית מתבטאת במצבי רוח משתנים לרבות דיכאון חוסר תיאבון חרדה וכיו"ב.

מהו בדיוק אבחון פסיכוגריאטרי?

אבחון פסיכוגריאטרי מוכר בשמו מבחן מיני מנטל המסייע באבחון ירידה קוגניטיבית וכולל שאלות ומשימות שונות הבודקות היבטים בתפקוד הקוגניטיבי המעידים האם האדם סובל מדמנציה ובאיזו רמה. יש לבצע מבחן זה כאשר הנבדק לא מקבל תרופות העלולות להשפיע על שיקול דעתו במבחן.

איך נעשה האבחון?

מבחן מיני מנטל בודק התמצאות בתאריך ובשעה, בעונת השנה ומהי השנה. בנוסף התמצאות במקום, יכולת חישוב, יכולת זיכרון, בדיקת שפה, קריאה והעתקת צורות וגם כתיבת משפט. תוצאות הבדיקה מעידות על מצבו של הנבדק.

שיטת הניקוד באבחון

כל פעולה שנבדקת מקבלת ניקוד, סיכום הניקוד מוצג באופן הבא:

  • 24 נקודות ומעלה אינן מעידות על תסמיני אלצהיימר
  • 18-24 נקודות קיימת פגיעה בתפקודי המוח ומעידה על תחילת דמנציה או אלצהיימר ודורשת מעקב
  • 0-17 נקודות מעידה על מחלת אלצהיימר בשלב מתקדם ונדרשת עזרה לחולה 24/7 בבית או בבית אבות לתשושי נפש.

יכול להיות שחלה ירידה קוגניטיבית בעקבות נטילת תרופות פסיכיאטריות או תרופות נגד דיכאון חרדה ומחלות נפש שונות או בעקבות אירוע מוחי שהתאפיין בחסימה או קרע בכלי דם מוחי או פגיעת ראש. כמו כן נמצא כי מחלות כרוניות משפיעות באופן ישיר על היכולת השכלית כגון סוכרת, יתר לחץ דם ומחלות לב ועל כן הנזק לעיתים הוא בלתי הפיך והאדם מוגדר כתשוש נפש דמנטי.

על כן טיפול באדם דמנטי דורש טיפול 24/7 משום שהאדם אינו מתמצא בזמן ובסביבה ועלול לסכן עצמו ואת סביבת המגורים בה הוא חי ולכן חייבים לשקול הבאת עזרה לבית בשלב ההתחלתי והעברה למחלקה לתשושי נפש בשלב מתקדם של המחלה כאשר הניסיון לטפל בבית לא מצליח.

נשמח לעזור לכם לקבל החלטה מושכלת על פי ניסיוננו רב השנים ולאתר ליקירכם מחלקה לתשושי נפש המתמחה בטיפול באנשים דמנטים.

לשיחת התייעצות ללא התחייבות אתם מוזמנים להתקשר אליי 

05262333330 גיא

התקשרו עכשיו 0526233330